Rokytnice nad Jizerou

Moim zdaniem jest to jedno z najlepszych miejsc jakie można wybrać wyruszając w Karkonosze. W tym wpisie postaram się wyjaśnić dlaczego tak uważam oraz dlaczego nie powinniście mi ufać na słowo, tylko samemu się przekonać!

Chatki

Pierwszym punktem, który przyciąga wzrok są  drewniane domki rozsiane po całej miejscowości. Bardzo urokliwe, zwane inaczej zrębowymi. Za każdym razem jak mijałem jakiś to w mojej głowie pojawiała się myśl – a ciekawe co jest w środku? kto tam mieszka? Na parapetach wewnętrznych często można zobaczyć różnego rodzaju figurki rzeźbione z drewna przedstawiające karykatury ludzkich sylwetek lub zwierzęta.

Niektóre z tych domków można wynająć na stronie Airbnb.pl , a inne są prywatną własnością i zapewne służą jako baza wypadowa w okresie zimowym.

Zima

Rokytnice nad Jizerou to stosunkowo niewielka miejscowość, a mimo to jest wspaniałym kurortem narciarskim z wieloma wyciągami różnej długości. Najdłuższy z nich (krzesełkowy) wywiezie Cię na 1344 metrów n.p.m. i w trakcie jazdy można podziwiać wspaniałą panoramę miasta. Szczyt nazywa się Lysá hora i dookoła tego masywu znajduje się 29 wyciągów orczykowych, które sumarycznie dają możliwość korzystania z 22 tras narciarskich o łącznej długości 16,3km. Narciarze i snowboardziści mają gdzie się wyszaleć. Ja na pewno tam zawitam i sprawdzę co Rokytnice mają do zaproponowania zimą.

Lato

Moja ulubiona pora roku. Stoki latem zamieniają się w trasy zjazdowe dla rowerów. Tego lata widziałem tam fanatyków downhillu w kaskach i zbrojach rowerowych pędzących po stokach na „krechę”. Jak jest lato to też jest gorąco, a gdy się wyjdzie w góry to jest idealnie. W centrum znajduje się Urząd Miasta i tuż obok znak informujący o szlakach zmierzających we wszystkich kierunkach. Tutaj właśnie powinno się moim zdaniem zaczynać pieszą wędrówkę. Obok jest sklep, gdzie można się zaopatrzyć praktycznie we wszystko.

Kierując się na południe dotrzemy do dzielnicy Františkov, która słynie z drewnianych rzeźb. Jest tam organizowany raz w roku festyn rzeźbiarstwa, albo raczej trwające tydzień święto. W ramach konkursu wyłania się najładniejszą rzeźbę, która później staje na szlaku prowadzącym z centrum Rokytnic do Františkov. Niedaleko jest też punkt widokowy z którego rozciąga się panorama miasteczka i dwie najdłuższe trasy zjazdowe, a pomiędzy nimi wyciąg krzesełkowy.

Udając się na północ, możemy dotrzeć na Szrenicę oraz do kilku klimatycznych schronisk/hoteli po stronie czeskiej takich jak Vosecka Bouda czy Labska Bouda. Polecam zobaczyć oba te miejsca.

Podsumowanie

Rokytnice nad Jizerou to miejsce dla każdego, kto lubi aktywnie spędzić weekend niezależnie od pory roku. Byłem tam w ubiegłym roku pod koniec sierpnia i było cudownie. Byłem tam też tym roku we wrześniu i też było wspaniale. Bardzo polecam to miejsce i już nie mogę się doczekać kolejnej wizyty w Rokytnicach, a ona już niebawem. Na koniec bonus w postaci zdjęcia rzeźby poziomek i mojej produkcji filmowej z wyciągu i szlaku – link.

Pozdrawiam BB


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *